Masz wysokie kwalifikacje zawodowe i chciałbyś pracować w Polsce? Pozwolenie na pobyt czasowy to konieczny krok dla osób planujących legalne zamieszkanie i pracę w tym kraju. Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany i czasochłonny, jest osiągalny dla każdego, kto posiada odpowiednią wiedzę i przygotowanie. Warto zrozumieć, jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać pozwolenie oraz kartę pobytu. Przeczytaj tekst i sprawdź, jak dopełnić formalności.
Pobyt czasowy w Polsce – kto może się o niego ubiegać?
Cudzoziemiec może ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy, a tym samym na uzyskanie karty pobytu w Polsce, między innymi wtedy, kiedy chce wykonywać pracę w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji. Wniosek należy złożyć, jeżeli chcesz mieszkać w kraju dłużej niż 3 miesiące i jeżeli głównym celem Twojego pobytu jest właśnie wykonywanie pracy. Aby zalegalizować pobyt i pracę w Polsce należy spełniać następujące warunki:
- wykonywanie pracy w zawodzie o wysokich kwalifikacjach,
- zawarcie umowy o pracę na minimum 1 rok,
- posiadanie wyższych kwalifikacji do wykonywania zawodu,
- posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ lub polisy ubezpieczeniowej,
- podmiot zatrudniający cudzoziemca nie ma możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych na lokalnym rynku pracy,
- roczne wynagrodzenie brutto należne cudzoziemcowi, wskazane w umowie, równe lub wyższe 150% kwoty przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w roku poprzedzającym zawarcie umowy.
Wyższe kwalifikacje zawodowe to takie, które uzyskuje po ukończeniu studiów wyższych lub po 5-letniej pracy w zawodzie na poziomie porównywalnym z poziomem kwalifikacji uzyskanych w wyniku ukończenia studiów wyższych.
Pobyt czasowy a karta pobytu
Co to jest karta pobytu, jak ją uzyskać i czym różni się od pobytu czasowego? Karta pobytu w Polsce to dokument, który dostaniesz razem z zezwoleniem na pobyt. To twój dowód tożsamości, który potwierdza twoje dane i wraz z paszportem pozwala Ci na przekraczanie granicy. Kartę pobytu wydaje wojewoda w miejscu zamieszkania cudzoziemca (na przykład, jeśli wnioskujemy o wydanie karty pobytu w Warszawie i tutaj właśnie mieszkamy, dokument wyda nam Wojewoda Mazowiecki). Taką kartę pobytu w Polsce dostają cudzoziemcy, którym udzielono zezwolenia na pobyt czasowy lub stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zgody na pobyt ze względów humanitarnych oraz ochrony międzynarodowej. Opłata za kartę pobytu to 100 zł.
Zbieranie dokumentów i składanie wniosku
Proces aplikacji o pozwolenie na pobyt czasowy w Polsce i kartę pobytu zaczyna się od zebrania niezbędnych dokumentów. W przypadku, kiedy chcesz wykonywać pracę w zawodzie o wysokich kwalifikacjach potrzebne będą:
- wypełniony osobiście wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy oraz Załącznik nr 2, w którym opiszesz swoje kwalifikacje (do pobrania na stronie rządowej),
- załącznik nr 1, który wypełni twój pracodawca lub zleceniodawca (do pobrania na stronie rządowej),
- cztery kolorowe, ostre zdjęcia o wymiarach 35 mm x 45 mm, zrobione do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku przedstawiające twarz tak, aby zajmowała 70-80% fotografii, na jednolitym jasnym tle, patrzącą na wprost z otwartymi oczami, nieprzesłoniętymi włosami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami, a także odwzorowują naturalny kolor skóry,
- kopię ważnego dokumentu podróży (oryginał do wglądu),
- informację starosty o lokalnym rynku pracy, wydaną przez starostę właściwego ze względu na:
- główne miejsce wykonywania twojej pracy
- siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu powierzającego wykonywanie pracy, w przypadku gdy specyfika pracy wykonywanej przez ciebie pracy nie pozwala na wskazanie głównego miejsca wykonywania pracy
- siedzibę lub miejsce zamieszkania pracodawcy użytkownika, w przypadku gdy specyfika pracy tymczasowej wykonywanej przez ciebie pracy nie pozwala na wskazanie głównego miejsca jej wykonywania
- oraz dokumenty potwierdzające okoliczności wskazane we wniosku.
Opłata za złożenie wniosku o pobyt czasowy wynosi 440 zł. Wniosek najlepiej złożyć w Urzędzie Wojewódzkim osobiście, ponieważ podczas wizyty pobrane zostają twoje odciski palców. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy przy składaniu wniosku, warto zwrócić się do firmy zajmującej się pomocą w legalizacji pobytu cudzoziemców w Polsce.
Proces rozpatrywania wniosku
Po złożeniu wniosku następuje proces rozpatrywania, który potrwa minimum miesiąc. Jeśli twój wniosek spełni wymogi, otrzymasz decyzję zezwalającą na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji oraz kartę pobytu w Polsce z adnotacją ,,Niebieska Karta UE”. Zezwolenie jest udzielane na okres trwania umowy o pracę przedłużony o 3 miesiące, ale nie dłuższy niż 3 lata.