Pro bono – działania na rzecz dobra
Działania pro bono, to tzw. wolontariat zawodowy, czyli pomoc specjalistów z różnych dziedzin na rzecz organizacji pozarządowych, instytucji publicznych oraz osób indywidualnych, którzy ze względu na brak odpowiednich środków nie byliby w stanie wykonać potrzebnego zadania lub projektu. Czym są zasady działania takiej pomocy?
Wolontariat zawodowy – zasady działania
1. Bezpłatność – wolontariat polega na świadczeniu bezpłatnych usług przez specjalistów z danej dziedziny. Zadania wykonywane w ramach pomocy pro bono, nie mogą w żaden sposób wpłynąć na standardy pracy specjalisty czy być związane z prowadzeniem biznesu.
1. Jakość – w ramach działań pro bono, specjaliści świadczą usługi na najwyższym poziomie. Oznacza to, że jakość wykonywanej pracy nie odbiega od standardów wykonywania zadań u klientów biznesowych.
1. Zaangażowanie – specjaliści wykonujący zadania pro bono angażują się w działalność instytucji czy organizacji, dla której pracują. Nie oznacza to jednak, że wolontariusze powinni poświęcać swoje czas w sposób nieograniczony.
1. Kwestie formalne – każde zadanie wykonywane w ramach pro bono musi być formalnie potwierdzone przez stronę odbierającą usługi. W związku z tym, obowiązkowe jest podpisanie umowy oraz określenie szczegółów związanych z wykonaniem zadania.
1. Gratyfikacja – specjaliści wykonujący zadania pro bono nie pobierają wynagrodzenia. Jednakże, w ramach działań mogą ubiegać się o zwrot kosztów związanych z realizacją zadania, takie jak np. koszty materiałów czy dojazdu.
Pomoc pro bono to niewątpliwie korzystny sposób na wykorzystanie wiedzy i umiejętności specjalistów w celach dobra społecznego. Jednocześnie, wymaga to od wolontariuszy określonego poziomu zaangażowania i zdyscyplinowania, aby zapewnić kompleksowość i jakość wykonywanej pracy.