Co to jest prawo cywilne: Podstawowe pojęcia i zasady

Prawo cywilne – podstawowe pojęcia i zasady

Prawo cywilne to bardzo rozległa dziedzina prawa, która dotyczy relacji między jednostkami w życiu codziennym. Reguluje ono takie sprawy jak własność, zobowiązania czy spadki. W artykule przedstawimy najważniejsze pojęcia i zasady, które musisz znać.

1. Co to jest prawo cywilne?

Prawo cywilne to dział prawa prywatnego, który reguluje wszystkie sprawy związane z prawnymi relacjami między jednostkami. Celem prawa cywilnego jest zapewnienie ochrony praw jednostek, w tym prawa do wolności, bezpieczeństwa, własności, ale także umowy. Prawo to dotyczy między innymi umów, spadków czy dziedziczenia. W Polsce, źródłem prawa cywilnego jest Kodeks cywilny.

1. Podstawowe pojęcia w prawie cywilnym

– Osoba fizyczna – każda jednostka, która posiada zdolność prawna, czyli możliwość nabywania i posiadania praw oraz zobowiązań.

– Osoba prawna – twór mający zdolność do posiadania praw i zobowiązań, np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością czy fundacja.

– Własność – prawa do rzeczy, które dają możliwość jej używania, zarządzania oraz rozporządzania.

– Zobowiązanie – stosunek prawny, w którym jedna osoba zobowiązuje się do wykonania określonej czynności na rzecz drugiej osoby.

– Umowa – porozumienie między dwiema lub więcej osobami, którego celem jest wywołanie określonych skutków prawnych.

1. Zasady prawa cywilnego

– Zasada swobody kontraktowej – każda osoba ma prawo do zawierania umów oraz określenia ich warunków.

– Zasada ochrony własności – każda osoba ma prawo do swojej własności oraz jej ochrony przed osobami trzecimi.

– Zasada rzetelności obrotu – każda osoba musi działać zgodnie z przepisami prawa oraz uczciwie wobec innych uczestników obrotu.

– Zasada równości stron – wszystkie strony umowy są traktowane jednakowo, bez względu na ich pochodzenie, płeć czy wyznanie.

– Zasada odpowiedzialności za szkodę – osoba, która wyrządziła szkodę innemu człowiekowi, jest zobowiązana do jej naprawienia.

1. Prawo cywilne a karno-skarbowe

W życiu codziennym często mamy do czynienia z różnymi przestępstwami i wykroczeniami, np. kradzież lub jazda na czerwonym świetle. Odpowiedzialność za tego typu czyny reguluje prawo karno-skarbowe, które jest odrębne od prawa cywilnego. Prawo karne reguluje kwestie związane z przestępstwami, zaś prawo skarbowe dotyczy m.in. podatków oraz opłat.

1. Wnioski

Prawo cywilne jest niezwykle istotne w życiu każdego z nas. Właściwe pojęcia i zasady tego prawa pozwolą nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat i skutecznie chronić nasze prawa oraz interesy, a także dbać o dobre relacje w życiu prywatnym i biznesowym. Vademecum prawa cywilnego to Kodeks cywilny, który warto choć w części poznać i zrozumieć jakie zasady rządzą relacjami między jednostkami.