Rzecznik patentowy jest prawnikiem, który specjalizuje się w prawie własności intelektualnej, a przede wszystkim w zakresie prawa własności przemysłowej. Warto zwrócić się do niego, gdy potrzebujemy zarejestrować znak towarowy naszej firmy lub wynalazek. Rzecznik patentowy jest osobą, która posiada ogromną wiedzę w tak specyficznej i wąskiej dziedzinie, jaką jest prawo własności intelektualnej – głównie prawo własności przemysłowej.
Takie prawo dotyczy dóbr intelektualnych, które wykorzystuje się podczas prowadzenia działalności gospodarczej. Dobra te podlegają ochronie dopiero wtedy, gdy zarejestrujemy je w Urzędzie Patentowym. Rzecznik pracujący w Kancelarii patentowej interesuje się przede wszystkim projektami wynalazkowymi (takimi jak: wynalazki, wzory użytkowe oraz przemysłowe, a także topografie układów scalonych), a także handlowymi oznaczeniami (takimi jak: znaki towarowe, a także oznaczenia geograficzne).
Rzecznika patentowego potrzebujemy głównie podczas rejestracji dobra intelektualnego, takiego jak na przykład logo lub nazwa firmy. Po pierwsze rzecznik ma za zadanie ustalenie, czy dany projekt ma w ogóle szansę na zarejestrowania (może bowiem okazać się, że narusza prawa osób trzecich).
Następnie rzecznik patentowy odpowiada za odpowiednie przygotowanie wszystkich niezbędnych do rejestracji dokumentów, w tym za wypełnienie wniosku. Staje się pełnomocnikiem swojego klienta, którego reprezentuje przed Urzędem Patentowym. Ponadto, jest pomocny również w prowadzeniu korespondencji z urzędu, a także w pilnowaniu terminów. Aktywnie pomaga też w ewentualnych sprawach spornych.
Rzecznik przydaje się również po zakończeniu procesu rejestracji w Urzędzie Patentowym. Pilnuje bowiem wszelkich kwestii dotyczących przedłużania terminu ochrony. Monitoruję też projekt, aby zareagować, gdy tylko ktoś naruszy prawa do wyłączności zgłoszonego projektu. Długofalowa współpraca z rzecznikiem staje się więc gwarancją na to, żeby uiszczać opłaty w terminie, by nie stracić ochrony i swoich praw.